Contrabandă - 4 ani de închisoare cu suspendare și confiscarea în beneficiul statului a 400 000 Euro
Alte categorii de infracțiuni
Cetățean străin
În perioada ianuarie-martie 2023, inculpatul a introdus în Republica Moldova din Republica Turcia, mijloace financiare în sumă de 84.386.000 hrivne ucrainești (UAH), echivalent a peste 2 milioane Euro, care ulterior au fost scoase prin contrabandă și introduse pe teritoriul Ucrainei. Totodată, la 06 mai 2023, în circumstanțe identice, acesta urma să scoată prin contrabandă hrivne ucrainești în proporții deosebit de mari din Republica Moldova, dar fapta infracțională nu a fot realizată, fiind reținut de către angajații CNA și ridicați mijloace bănești de la acesta.
decembrie 2023
Prin sentință din 20 martie 2024, instanța a acceptat acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat între învinuit și procuror, acesta fiind recunoscut vinovat de comiterea infracțiunilor incriminate, stabilindu-i o pedeapsă sub formă de închisoare pe un termen de 4 ani și 2 luni, cu suspendarea condiționată a pedepsei închisorii pe o perioadă de probațiune de 4 ani.
Subsidiar, mijloacele bănești depistate şi ridicate în cadrul percheziției și puse sub sechestru cu suportul Agenției de Recuperare a Bunurilor Infracționale, în valută străină în număr de 16.595.000 UAH, aproximativ 400.000 Euro, au fost confiscate în beneficiul statului.
- 22 views