ro | ru | en
Astăzi:22.08.2019
Noutăţi
Despre Procuratura Generală
Pagina de prezentare a Procurorului General
Conducerea Procuraturii
Structura Procuraturii Generale
Simbolurile corporative ale Procuraturii
Istoria organelor Procuraturii
Muzeul Procuraturii
Conducătorii Procuraturii Republicii Moldova (Procurorii Generali)
Date cu caracter personal
Adunarea Generală a procurorilor
Consiliul Superior al Procurorilor
Colegiul pentru selecţia şi cariera procurorilor
Colegiul de evaluare a performanţelor procurorilor
Colegiul de disciplină şi etică
Acte normative
Informaţii
Transparenţa
Cooperarea internaţională
Pentru colaboratori
Asociaţia veteranilor Procuraturii Republicii Moldova
Organizaţii obşteşti
Informaţii de contact
Secţia relaţii publice
Link-uri
Despre site

Republica Moldova, mun. Chisinau,
bd. Ștefan cel Mare și Sfînt, 73
Tel.: 828-373, 828-377, 828-348


Despre Procuratura Generală | Conducerea Procuraturii
Conducerea Procuraturii 
Dumitru Robu
Igor Popa
Mircea Roşioru
Iurii Garaba

    

 


Dumitru ROBU
Procuror General interimar al Republicii Moldova 
(numit prin
Decretul Preşedintelui Republicii Moldova nr.1232-VIII din 31 iulie 2019)

Data şi locul naşterii - 02.11.1980 , oraşul Nisporeni
Starea civilă: căsătorit, doi copii

Experienţă profesională:
01.03.2018 - procuror, adjunct al procurorului-şef al Procuraturii municipiului Chişinău
25.07.2016 - procuror în procuratura Anticorupţie
24.07.2013 - procuror în Secția combatere trafic de ființe umane a Procuraturii Generale
14.01.2008 - procuror în Procuratura de Transport
15.05.2007 - procuror în Procuratura r-lui Floreşti
10.07.2006 - procuror - interimar în procuratura r-lui Floreşti

Studii:
1987 - 1998 - Şcoala medie generală nr.1 din or. Nisporeni
1998 - 2003 - Universitatea de Sudii Umanistice din Moldova, Facultatea Drept, specialitatea Drept

Limbi străine: rusa, engleza

Prin ordinul Procurorului General a fost decorat cu Insigna de piept „Eminent al Procuraturii” şi Medalia „Pentru serviciu impecabil” de clasa III.

 

 




Igor POPA

Adjunct al Procurorului General

Data, anul, locul de naştere  - 12 august 1976, 
satul Ţînţăreni, raionul Teleneşti

 

Studii

1982 - 1992  Şcoala medie din satul Ţînţăreni, r-nul Teleneşti

1992 - 1995 Colegiul Republican de Informatică din mun. Chişinău, Specialitatea Drept, Diploma seria D nr.000735 eliberată la 17.06.1995

1994 - 1999 Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea Drept, Licenţiat în drept, diploma seria AL nr. 0022859 eliberată la 03.07.1999

 

Activitatea profesională

 

21.09.1999 - 22.10.2001 - Ajutor interimar, anchetator în Procuratura sectorului Rîşcani, mun. Chişinău

22.10.2001 - 19.08.2002 - Anchetator, anchetator superior în Procuratura sect. Centru, mun. Chişinău

19.08.2002 - 02.04.2010 - Secţia exercitare a urmăririi penale pe cauze excepţionale a Procuraturii GeneraleProcuror secţie, procuror, şef-adjunct secţie, procuror, şef secţie

       02.04.2010 - 04.10.2011 - Procuror al secţiei exercitare a urmăririi penale pe cauze excepţionale a Procuraturii Generale

       04.10.2011 - 21.02.2012 - Procuror pentru misiuni speciale din cadrul Procuraturii Generale

       21.02.2012 - 02.12.2015 - Procuror al sect. Rîşcani, mun. Chişinău

       03.12.2015 - 22.03.2016 - Procuror-interimar al mun. Chișinău

       22.03.2016 - 09.03.2017 - Procuror-șef al Procuraturii  municipiului Chșinău

       09.03.2017 - prezent  - Adjunct al Procurorului General

 

       Realizări, premii    -   prin ordinele Procurorului General, în perioada de timp 2000 – prezent, pentru exercitarea exemplară a atribuţiilor de serviciu, aplicate 16  măsuri de încurajare, inclusiv, acordarea gradului de clasificare    înainte       de termen fără a se ține cont de succesiune și decorarea cu distincțiile departamentale: Insigna de piept " Eminent al Procuraturii ", medalia " Pentru seviciu impecabil " de clasa III, Crucea "Pentru merit " clasa II

 

             
      Membru al organelor colegiale -
Președinte al Colegiului pentru Selecția și Cariera Procurorilor de pe lîngă
      Consiliul Superior al Procurorilor; membru al Consiliului Institutului Național al Justiției

 

 


 

 


Mircea ROŞIORU


Adjunct al Procurorului General

Data, locul de naştere  
17 iulie 1979,
satul Bardar, raionul Ialoveni.

          Starea civilă: căsătorit, doi copii

          Studii
2007 – 2008
– Universitatea de Stat din Moldova (Diplomă de master  nr.60810100269);                                                   
1996 – 2000 - Universitatea din Oradea, România, Facultatea Ştiinţe juridice
(Diploma de licenţă nr.9130 din 12.09.2002);
1986 – 1996 -Şcoala medie de cultură generală, s.Bardar, r-nul Ialoveni.

         
Activitatea profesională 
09 martie 2017 - prezent - adjunct al Procurorului General.

01 august 2016 - 09 martie 2017 - procuror-şef interimar al Direcţiei judiciare a Procuraturii Generale.
17 ianuarie 2014 – ales Preşedinte al Consiliului Superior al Procurorilor, pentru un mandat de 4 ani.
septembrie 2010 – 31 iulie 2016 - procuror, şef al Direcţiei judiciare a Procuraturii Generale.
iunie 2010 – septembrie 2010 - procuror, şef-interimar al Direcţiei judiciare a Procuraturii Generale.                                                         
20 ianuarie 2010 – ales Preşedinte al Colegiului de calificare de pe lîngă Consiliul Superior al Procurorilor,
pentru un mandat de 4 ani.
februarie 2009 – iunie 2010 - procuror, şef-interimar al Secţiei judiciar-penale din cadrul Direcţiei judiciare
a Procuraturii Generale.
octombrie 2008 – februarie 2009, procuror, şef-adjunct al Secţiei judiciar-penale din cadrul
Direcţieijudiciare a Procuraturii Generale;
noiembrie 2007 – octombrie 2008, procuror, şef interimar al Serviciului coordonare, organizare şi control a
Secţiei judiciar-penale din cadrul Direcţiei judiciare a Procuraturii Generale;
octombrie 2006 – noiembrie 2007, procuror în Serviciul reprezentare a învinuirii în Curtea de Apel
Chişinău a Secţiei judiciar-penale din cadrul Procuraturii Generale;
noiembrie 2004 – octombrie 2006, procuror în Procuratura Anticorupţie, iniţial – Serviciul judiciar, ulterior
- Serviciul investigaţii anticorupţie;
08 august 2001 – octombrie 2004, ajutor-interimar al procurorului judeţului Lăpuşna, ajutor al procurorului
judeţului Lăpuşna, ajutor superior al procurorului judeţului Lăpuşna şi procuror în Procuratura raionului
Hînceşti;
 
Activitatea extracurriculară
ianuarie 2017
- preşedinte al Comisiei de stat pentru examenul de masterat la specialitatea „Drept” a
Universităţii de Stat din Moldova.
11 august 2016 - membru delegat din partea Consiliului Superior al Procurorilor în Consiliul de Integritate al Autorităţii Naţionale de Integritate, pentru un mandat de 5 ani.
04 - 19 iunie 2015 - preşedinte al Comisiei de stat pentru examenul de licenţă la specialitatea „Drept” a
Universităţii de Stat din Moldova.
20 august 2014 - prezent – membru delegat din partea Consiliului Superior al Procurorilor în Comisia de
Stat pentru testări cu utilizarea poligrafului.
02 – 30 iunie 2014 - preşedinte al Comisiei de stat pentru examenul de licenţă la specialitatea „Drept” a
Universităţii de Stat din Moldova.
27 martie 2014 - prezent - expert guvernamental al Republicii Moldova, supleant, în Consiliul Consultativ
al Procurorilor Europeni al Comitetului de Miniştri al Consiliului Europei
(Ordinul MAEIE nr. 238-b-42 din 27.03.2014)                               
17 - 29 martie 2014 - preşedinte al Comisiei pentru examenele de absolvire a cursurilor de formare iniţială a candidaţilor la funcţia de procuror din cadrul Institutului Naţional al Justiţiei.
05 martie 2014 – membru al Consiliului naţional pentru reforma organelor de ocrotire a normelor de drept
(Decretul Preşedintelui Republicii Moldova nr.1022-VII din 05.03.2014).
18 - 26 martie 2013 - preşedinte al Comisiei pentru examenele de absolvire a cursurilor de formare iniţială a candidaţilor la funcţia de procuror din cadrul Institutului Naţional al Justiţiei.
martie 2009 şi martie 2010 - membru al Comisiei pentru examenele de absolvire a cursurilor de formare
iniţială a candidaţilor la funcţia de judecător din cadrul Institutului Naţional al Justiţiei.
                                                           
Limbi străine: franceza, rusa.

 

 

 


 

Iurii Garaba

Adjunct al Procurorului General
Consilier juridic de stat de rangul II
Nascut la 13 august 1963 în satul Sadaclia, raionul Basarabeasca.
În anul 1989 a absolvit facultatea de Drept a Universitatii de Stat din Moldova
EXPERIENŢA PROFESIONALĂ
25/08/1989 - 19/09/1990
- Stagiar în Procuratura de supraveghere a respectării legilor în penitenciare.
19/09/1990 - 10/05/1993 - Ajutor şi ajutor superior al procurorului.
10/05/1993 - 28/08/1996 - Procuror-adjunct.
28/08/1996 - 20/10/1999 - Procuror, sef al procuraturii pentru supraveghere a respectării legilor în penitenciare.
20/10/1999 - 18/07/2001 - Şef adjunct al secţiei supraveghere generală în Procuratura Generală.
18/07/2001 - 21/11/2003 - Procuror adjunct al mun. Chişinău.
21/11/2003 - 17/09/2004 - Procuror interimar al sect. Centru mun.Chişinău.
17/09/2004 - 22/07/2005 - Procuror, şef interimar al secţiei investigaţii financiar economice.
22/07/2005 - 27/10/2009 - Procuror, şef secţie investigaţii financiar economice şi protecţia drepturilor omului.
28/10/2009 - 22/11/2013 - Procuror, şef al Direcţiei investigaţii generale.
La 14/01/2010 a fost ales preşedinte al Consiliului Superior al Procurorilor.
22/11/2013 - prezent - Adjunct al Procurorului General al RM.
Decorat cu
- Insigna „Lucrator de onoare a Procuraturii”
- medalia "Pentru serviciu impecabil" de clasa II
- distincţia de stat - medalia "Meritul Civic"

 

 




La începutLa început



Noutăţi Despre Procuratura Generală Adunarea Generală a procurorilor Consiliul Superior al Procurorilor Colegiul pentru selecţia şi cariera procurorilor Colegiul de evaluare a performanţelor procurorilor
Colegiul de disciplină şi etică Acte normative Informaţii Transparenţa Cooperarea internaţională Pentru colaboratori
Asociaţia veteranilor Procuraturii Republicii Moldova Organizaţii obşteşti Informaţii de contact Secţia relaţii publice Link-uri Despre site

© 2008 Procuratura Generală a Republicii Moldova

Elaborarea şi suport tehnic: Centrul de telecomunicaţii speciale

Statistica vizitatorilor:22184096